07.11.2024
Dôležité zmeny v nakladaní s odpadmi
Január 2025 prináša do slovenskej legislatívy povinnosť upravovať odpad pred jeho uložením na skládku. Táto povinnosť vyplýva z Európskej smernice o skládkach a jej cieľom je zmenšiť objem odpadu, zredukovať nebezpečné vlastnosti a zlepšiť možnosti jeho zhodnotenia. Znamená to, že od januára 2025 slovenská legislatíva zakazuje ukladať na skládku odpad, ktorý neprešiel úpravou. Čo je mechanicko-biologická úprava odpadu? Je to v Európe najviac využívaná technológia úpravy odpadov pred uložením na skládku.
Ako funguje?
Mechanická úprava: Prvotný fyzikálny proces v sebe zahŕňa činnosti ako triedenie, drvenie a sitovanie odpadu. Cieľom procesu je oddeliť zložky odpadu vhodné na materiálové alebo energetické zhodnotenie (ľahká frakcia) a zložky ktoré vyžadujú ďalšie biologické spracovanie (ťažká frakcia). Biologická úprava: V tejto druhej fáze sa vykonáva aeróbny (kompostovanie) alebo anaeróbny (digescia) typ stabilizácie. Organické časti odpadu sú biologicky rozložené, čo znižuje samotný objem odpadu ale aj jeho aktivitu z pohľadu tvorby skleníkových plynov na skládke. Systém úpravy odpadu od 1.1.2025 Uvedená legislatívna zmena vedie k navýšeniu ceny za uloženie odpadu na skládke. Viac informácií vám poskytnú predstavitelia vášho obecného úradu. Výhody mechanicko-biologickej úpravy odpadu (MBÚ) Linka MBÚ pomáha oddeľovať recyklovateľné materiály a organický odpad, čím sa výrazne znižuje množstvo odpadu ukladaného na skládku. Počas mechanickej úpravy sú vytriedené recyklovateľné zložky odpadu, hlavne kovy.
VIAC RECYKLÁCIE MENEJ ODPADU NA SKLÁDKACH
Úprava odpadu pred skládkovaním pomáha znižovať množstvo skleníkových plynov. Je nevyhnutná z pohľadu ochrany životného prostredia a zdravia obyvateľov.
KVALITNEJŠIE ŽIVOTNÉ PROSTREDIE
Zavedením povinnej úpravy odpadov pred uložením na skládku Slovensko plní záväzok voči EÚ. V prípade nenaplnenia záväzku hrozia našej krajine vysoké sankcie zo strany Európskej komisie.